DEJTÁRI KIKELET ÓVODA
Címe: 2649 Dejtár, Szabadság útja 4.
Telefon: 06 (35) 346-314
Fax: 06 (35) 346-002
Email: dejtarkikeletovi@gmail.com
Óvodánk 1961-62-ben épült állami támogatással és a lakosság, szülők összefogása által. 1964-től 3 csoportos foglalkoztatás szerint működött. Ebben az időszakban 2 óvodai csoport kapott helyet az épületben.
1971-től a megnövekedett gyermeklétszám miatt lehetővé vált 3 óvodai gyermekcsoport működése.2001-ben a gyermeklétszám csökkenése miatt ismét 2 csoporttal működik.
Jelenleg vegyes korosztályú csoportokkal működünk
(Méhecske és Katica csoport).
Az épület kialakítása, a csoportszobák, mosdók, öltözők elhelyezkedése megfelel az e szerinti működésnek.
Csoportlétszámaink: 20 - 25 gyermek jár 1-1 gyermekcsoportba.
Intézményünk fenntartója:
Dejtár Község Önkormányzata
Óvodánk meghatározott költségvetési keretből gazdálkodik.
Engedélyezett férőhely és költségvetési kerete:
50 fő.
A beiratkozott gyermekek száma 40-60 fő között változik, kihasználtságunk jónak mondható.
A szülők körében népszerű az óvoda, minden óvodaköteles gyermek felvételt nyer az intézménybe.
Intézményünk nyitvatartási ideje:
7-17 óra.
Óvodánk személyi feltételei:
Az alkalmazottak köre
Intézményünkben 6 fő dolgozik.
- Pedagógiai képesítéssel rendelkező, pedagógiai munkát végző főállású óvónők száma 3 fő.
A vezető feladatait a gyermekcsoportban történő munkája mellett látja el..
- Az óvodapedagógusok munkáját 1 fő főiskolai végzettségű óvodapedagógus gyermekfelügyelő és 2 fő főállású képesített dajka segíti . Dajkáink a takarítási, gondozási feladatokon túl tevékenyen résztvesznek a nevelés folyamatában.
- Az óvoda rendjét, tisztaságát, a balesetmentes környezetet a fentieken túl karbantartó és közmunkások végzik, az Önkormányzat alkalmazásában.
Az óvoda adottsága, a gyermeklétszám és a dolgozók létszáma megfelelő.
Nevelőtestületünk
Testületünkben a szakmai munka terén egészséges beállítódás figyelhető meg.
Fontosnak tartjuk a csoportban dolgozó óvónők jó együttműködését, a gyermekekre vonatkozó információk átadását, a nevelő-fejlesztőmunka eredményességét.
Felmérésünk alapján a testületben mindenki jól érzi magát, szükségesnek érezzük a nevelési rendszer építését, értékeink megőrzését, saját koncepciónk továbbvitelét, megvalósítását, folyamatos fejlesztését ellenőrzését és értékelését.
A testületi tagok jelentős része igényli a megújulást. Véleményünk szerint a munkahelyi légkör, a csapatszellem alkalmas az alkotó munkastílus megvalósítására.
A munkatársak egymás közti kapcsolatában döntően pozitív hozzáállás jellemző, az egymás iránti tolerancia, empátia érzékelhető.
A szakmai igényesség, az új iránti fogékonyság, önképzés, továbbképzéseken való részvétel fontos összetevője munkánknak.
Megfigyelhető a nyitottság, az információk iránti igény, mások munkájának megismerésére, a továbbképzéseken hallottak és tapasztaltak átadására.
A testület munkavégzésében hangsúlyos kell hogy legyen a felelősségérzet, a saját munkavégzés iránti igényesség.
Pedagógiai munkánk az elmúlt években követte az óvodapedagógia gyors változásait, helyet és utat adva az új pedagógiai törekvések és próbálkozások megvalósításának.
Az óvodai tartalmi munka e gyors fejlődése óvodapedagógusainkat új elképzelések befogadására, kipróbálására, az óvodavezetést pedig dinamikus működésre serkentette.
Az Óvodai nevelés országos alapprogramja (1996) megteremtette azt a lehetőséget, hogy óvodapedagógusaink szakmai önállóságukra, pedagógiai nézeteik alkotó érvényesítésére, a családi kultúra figyelembevételére építhessenek. Már korábban is törekedtünk az óvodai nevelés egy-egy részterületének megújítására (mozgásfejlesztés, anyanyelvi nevelés, a környezet megismerésére nevelés, játék, hagyománymegőrzés). Tapasztalataink alapján nyilvánvalóvá vált, hogy a gyermekek játéka, tevékenysége csak akkor lehet "teljes és élményszerű", ha a nevelés szervezeti keretei megváltoznak, ezáltal a gyermekek egyénisége, személyisége kiteljesedik. Munkánk középpontjában a gyermek, a gyermeki érdeklődés áll.
Nagyobb figyelmet fordítunk az óvoda-család együttműködésére, a családias, bensőséges óvodai légkör alakítására, sajátos hagyományrendszerünk színesítésére, ahol a gyermek tevékenykedhet, élményekhez juthat, tapasztalatokat szerezhet, "megnyílhat".
Céljaink, feladataink megvalósulása csak akkor válik sikeressé, ha a nevelőtestület egységesen munkálkodik az eredmények eléréséért, ha a testületben nincs széthúzás, ellenségeskedés.
A testületi légkört, az intézmény vezetés munkáját folyamatosan elemezzük, értékeljük.
|